Strilen / Leiar / Ei stor betre enn fleire små
Brukernavn 
Passord 
 

Ei stor betre enn fleire små

Del | |

I februar startar arbeidet med veg og molo til ei ny småbåthamn ved Boga på Radøy. Grunneigarane startar med 80 båtplassar, som kjem i Nordre Bogevågen.

Publisert 22.12.11 09:32
Endret 22.12.11 09:32

Så langt har dei lagt ut 600.000 kroner, først og fremst for å få på plass stein til moloen. Prosjektet er planlagt med ei kostnadsramme på vel fem millionar kroner. Det skal styrast gjennom ei båtforening som er registrert i Brønnøysundregistra, i første omgang med fem grunneigarar i styret.

Dette er etter vår vurdering ei fornuftig satsing. For det første vil båthamna gje eit tilbod på ei strekning av Radøy med få naturlege hamner. For det andre er det lokale grunneigarar som står bak. At dei vil ta vare på naustmiljøet inst i vågen og få til ei badevik, er eit godt døme på at det vert teke lokale omsyn.

Så vidt me kan sjå, er det gjennomtenkte planar som vert sette ut i livet. Me håpar også at prosjektet vil gje ei inntekt for grunneigarane som står bak. Når dei først satsar både tid, krefter og kapital, er det naturleg at ei slik hamn kan gje eit årleg utbyte.

Mange kan synast at det er for vanskeleg få løyve til inngrep i strandsona. Ein del er i dag så heldige at dei har naust. Av omsyn til omgjevnadene er det ikkje så heilt få nausteigarar som bør spørja seg om dei er flinke nok til å ta vare på det dei har i strandsona. Diverre er ein del naust i ferd med å ramla saman.

Dei som tek vare på og brukar nausta, vil gjerne ha lagt ut ei flytebryggje og mange får løyve til det. Men med tilflyttinga som er i dei største kommunane i Nordhordland, aukar også presset på strandlinja. At ei bygd får nei til småbåthamn og nabobygda ikkje, kan verka urettferdig, men me meiner ei overordna styring er best i det lange løp.

I dømet ovanfor har Radøy hatt nokre rundar med Fylkesmannen for å få ja. At det vart ja til ei større hamn, ser ein også døme på i Lindås. Det kan alltid diskuterast kven som skal få ja og nei, men kommunane må berre innretta seg etter at større prosjekt vinn fram. Heile etterspurnaden etter båtplass kan neppe dekkast. Men om kommunane i Nordhordland samsnakkast om mogelege lokalitetar, trur me det vil gje best utteljing.


Tips andre

Skriv ut

Tips en venn




Hipp hipp hipp hurra!

Hipp hipp hipp hurra!

Litt regn bryr ikkje Victoria (8) og Samuel (11) seg om.

    «Halve» bygda stiller som nattevandrarar

    «Halve» bygda stiller som nattevandrarar

    MELAND: Rossland er ei lita bygd, men foreldre fryktar at drikking og hærverk skal bre om seg. Måndag stilte 80 vaksne på kurs for å bli nattevandrarar.

      Meland veks fortast

      Med ein folkevekst på 70 i første kvartal i år har Meland den prosentvis største auken i Hordaland.

        Hamstra brød i Knarvik

        Hamstra brød i Knarvik

        Bøndene har ingen planar om å ta frå oss vårt daglege brød. Berre litt av det.

          Foten ned for full utbygging

          Foten ned for full utbygging

          AUSTRHEIM: Dersom planar om bustadfelt på Solesjøen skal få grønt lys, må utbyggjaren redusera talet på bustader kraftig.

            Vil du vera reiseleiar i sommar?

            Vil du vera reiseleiar i sommar?

            Er du reiselysten og samstundes interessert i å jobba med born? Då kan du få hjelpa Astrid, Mille, Sander og Eilif med å få oppleva sitt livs eventyr i sommar.

              Siste kortnytt

              Eldre artikler