Strilen / Nyheter / Kan få sikker plass på tinget
Brukernavn 
Passord 
 
Kan få sikker plass på tinget

Kan få sikker plass på tinget

Del | |

Ole Kristoffer Tveiten frå Radøy (23) ligg førebels an til det som i dag er ein sikker plass på Stortinget. Dermed kan Frp få to strilar på Stortinget.

Publisert 13.10.08 19:49
Endret 13.10.08 19:48

– Men det er langt fram, og eg reknar med å få konkurranse om 4. plassen. Og kjem eg ikkje inn på tinget, går ikkje verda under av den grunn, det kan eg forsikra!
Det seier Tveiten, som i Bergensavisen i går er omtalt som «Radøy-broiler på sikker Frp-plass».

Å verta kalla politisk broiler kan han ikkje gjera så mykje med, men 23-åringen meiner han har vore med såpass lenge at BA kunne funne eit anna uttrykk.

På utspørjing
– Eg ser at politikarar på same alder i Ap unngår å verta kalla broilerar. Men det får så vera, seier Tveiten. Han viser til at han har sju-åtte år bak seg i politisk arbeid.
For tida er han medlem i formannskapet på Radøy og i FpU sitt sentralstyre.

Det er blant anna etter utspørjing i nominasjonskommitéen at den unge radværingen, barnebarn av den kjende Ap-politikaren Martin Tveiten, er føreslått på ein 4. plass på den førebels lista.

Dermed er han framfor meir kjende folk som Torkil Åmland, Laila Reiertsen og Austevoll-ordførar Helge Andre Njaastad.

Ikkje planlagt
– Eg følte at eg svarte bra for meg, og sat ikkje fast på nokon av spørsmåla frå nominasjonskommitéen. Eg måtte også grunngje standpunkta mine i ulike saker, seier Tveiten.

– Trass ung alder har Tveiten god politisk og organisatorisk erfaring, seier leiaren i noninasjonskommitéen, Liv Røssland, til BA.

For tida har Tveiten inntekta si frå jobb ved brannstasjonen på Haakonsvern, pluss nokre ledige timar i Radøy Steinindustri, som broren driv.

Å koma på sikker på plass på Frp-lista for Hordaland er langt frå planlagt. Eg har hatt som utgangspunkt å ta vidare utdanning, innan politi eller sjukepleie, seier Tveiten. Skulle han få 4. plassen har han ikkje noko mot å følgja i Gjermund Hagesæter sine fotspor inn på Tinget. Lindås-strilen er førebels føreslått på 2. plass etter Arne Sortevik, og med Karin Woldseth frå Bergen på 2. Plass.

– Sist var me nær det 4. mandatet med kring 26 prosent av stemmene i Hordaland. Så etter dagens måling kan ein 4. plass vera sikker. Men det er langt fram i prosessen, seier Tveiten.

Den førebels lista skal ut til alle partilaga. Så skal nominasjonsnemnda koma med eit endeleg forslag, som skal avklarast på nominasjonsmøtet i desember.

I dei andre partia ser det så langt ikkje ut for at nokon frå Nordhordland får sikker plass.


Tips andre

Skriv ut

Tips en venn




Hipp hipp hipp hurra!

Hipp hipp hipp hurra!

Litt regn bryr ikkje Victoria (8) og Samuel (11) seg om.

    «Halve» bygda stiller som nattevandrarar

    «Halve» bygda stiller som nattevandrarar

    MELAND: Rossland er ei lita bygd, men foreldre fryktar at drikking og hærverk skal bre om seg. Måndag stilte 80 vaksne på kurs for å bli nattevandrarar.

      Meland veks fortast

      Med ein folkevekst på 70 i første kvartal i år har Meland den prosentvis største auken i Hordaland.

        Hamstra brød i Knarvik

        Hamstra brød i Knarvik

        Bøndene har ingen planar om å ta frå oss vårt daglege brød. Berre litt av det.

          Foten ned for full utbygging

          Foten ned for full utbygging

          AUSTRHEIM: Dersom planar om bustadfelt på Solesjøen skal få grønt lys, må utbyggjaren redusera talet på bustader kraftig.

            Vil du vera reiseleiar i sommar?

            Vil du vera reiseleiar i sommar?

            Er du reiselysten og samstundes interessert i å jobba med born? Då kan du få hjelpa Astrid, Mille, Sander og Eilif med å få oppleva sitt livs eventyr i sommar.

              Siste kortnytt

              Eldre artikler