Sjekka 100 bilar i timen

400 bilar og unge bilførarar møtte opp, då politiet og Nordhordland trafikkstasjon inviterte til sjekk, som del av «Sei ifrå!»-kampanjen, fredag frå ettermiddag og kveld.

[24.05.12 10:18]

Radøy kan runda 5000 i juni

Radøy kommune kan jubla over innbyggjar nummer 5000 ein gong i juni, om folketalsutvik­linga held seg jamn, ifølgje kommunen sin nettstad.

[24.05.12 10:17]

Takk ja til stillingar

GULEN: Både Espen Selvik og Ingvild Margrethe Høydal har takka ja til stillingane som dei nyleg vart tilsette i Gulen.

[24.05.12 10:16]
Brukernavn 
Passord 

Vil sikra ubåten i 2007

Del | |
Kystverket vil heva eller dekkja til ubåtvraket ved Fedje i løpet av neste år.
Publisert 23.01.06 00:00
Endret 20.08.07 10:49

I sommar skal Kystverket undersøka vraket nærare. Helst ønskjer dei å ta seg inn i ubåten for å kartleggja tilstanden til vraket. Kystverket vil og prøva å finna ut meir om kor stort område som er forureina av kvikksølv frå ubåten. Dette arbeidet er kostnadsrekna til kring 31 millionar kroner.

Kystverket reknar ikkje med å få gjort meir enn dette i år, mellom anna av di arbeidet er avhengig av godt ver. Men målet er å sikra ubåten permanent i 2007. Då er det tre alternativ:

1: Å henta opp det dei måtte finna av forureinande element frå ubåten, og dekkja til resten.

2: Å heva den delen av vraket der kvikksølv-flaskene er lagra.

3: Å ikkje heva noko, men dekkja til heile området.

Kystverket vil ikkje gå ut med kor mykje dei reknar med at dette vil kosta, av di arbeidet skal leggjast ut på anbod. Men det er etter alt å døma tale om fleire hundre millionar kroner.

Den tyske ubåten U864 vart seinka utanfor Fedje under andre verdskrigen. Ubåten var truleg lasta med opp mot 70 tonn kvikksølv.


Tips andre

Skriv ut

Tips en venn




 Lindås råka av streik

Lindås råka av streik

Tilsette på rådhuset og gjennvinningsstasjonar er tatt ut i streik. Bassenget ved Alversund skule er stengd.

    Bergensarar snusar på Fedje-hytte

    Bergensarar snusar på Fedje-hytte

    Sal av nye hytter er i startgropa på Fedje. Søndag dukka det opp tre frå Bergen på visning.

      Næringslivet ser ­mørkare på framtida

      Næringslivet ser ­mørkare på framtida

      Skal ein tru på det siste næringsbarometeret for Hordaland, er optimismen hos næringslivet i Nordhordland i sterk tilbakegang.

        Byter papir med nettbrett

        Byter papir med nettbrett

        I løpet av året skal politikarane i Meland byta ut papirbunkar med nettbrett. Slik håpar ein å spara både tid og pengar.

          Tryggare med ny omsorgsteknologi

          Tryggare med ny omsorgsteknologi

          SEIM: – Det betyr alt for meg å få bu heime, seier Anna Haukås. Med sensorar rundt i ­bustaden kan ho kjenna seg tryggare heime.

            Trur Grieg ville likt seg

            Trur Grieg ville likt seg

            RADØY: – Grieg sine samlingar med lyriske stykke er som vitaminar me treng å høyra kvar dag.

              Siste kortnytt